• Słowniczek / ciekawostki

1. Co oznacza termin OEKO-TEX znajdujący się na metkach wewnętrznych bielizny:

Oeko-Tex to międzynarodowy system certyfikacji, który służy do oznaczania tekstyliów, potwierdzając, że są one bezpieczne dla ludzi i środowiska. Skrót "Oeko-Tex" pochodzi z języka niemieckiego i oznacza "ekologiczny tekstylia". Oeko-Tex jest jednym z najbardziej uznanych i powszechnie stosowanych standardów w branży tekstylnej.
Oeko-Tex oferuje różne kategorie certyfikatów, które obejmują różne aspekty bezpieczeństwa tekstyliów. Najbardziej znanym i popularnym certyfikatem jest Standard 100 by Oeko-Tex, który dotyczy surowców, materiałów i gotowych produktów tekstylnych. Certyfikat ten gwarantuje, że produkt spełnia szereg rygorystycznych kryteriów dotyczących obecności szkodliwych substancji chemicznych, takich jak pestycydy, barwniki azowe, formaldehyd i wiele innych. Oznaczenie "Oeko-Tex Standard 100" na produkcie daje konsumentom pewność, że tekstylia są bezpieczne dla zdrowia.
Oeko-Tex oferuje również inne certyfikaty, takie jak Standard 1000, który obejmuje cały proces produkcyjny tekstyliów, od surowców po produkcję, oraz Made in Green, który dodatkowo uwzględnia kwestie ekologiczne i społeczne w produkcji.
Oeko-Tex ma na celu ochronę konsumentów, producentów tekstyliów i środowiska naturalnego. Certyfikaty Oeko-Tex są wydawane na podstawie niezależnych testów laboratoryjnych przeprowadzanych przez akredytowane instytuty. Przestrzeganie standardów Oeko-Tex jest dobrowolne, ale wiele firm tekstylnych na całym świecie dobrowolnie decyduje się na uzyskanie certyfikacji, aby zapewnić klientom produkty bezpieczne i ekologiczne.